иглотерапия
Историята на иглоубождането датира повече от 2000г. назад във времето. През 1968 г. в Китай при археологически разкопки са открити златни и сребърни игли за акупунктура с оригинална форма от Западната Хан династия. Известният през този период доктор Qin Yueren (Bian Que), използва различни медицински методи: иглотерапия, фитотерапия, масаж и горещи компреси.
По-късно иглотерапията се формира като самостоятелна медицинска дисциплина, а написаното ръководство с топография на акупунктурните точки от доктор Wang Weiyi, е утвърдено от централното правителство на Китай като официален документ.
Разработена е и система от изпити за специалист по иглотерапия. От този период са запазени и бронзови фигури с акупунктурни точки за изучаване на тази наука.
Организмът се разглежда като едно цяло и същевременно в постоянна връзка с околния свят. Функциите му в Древен Китай се свързват с естествени природни въздействия и с 24-часовия ритъм (цикъл), също и с годишните и лунни фази. Това е в Древен Китай.
Иглотерапията днес
Днес в целия свят иглотерапията се използва за лечение и профилактика на много заболявания, също при хора, които са с понижена имунна защита. Този метод помага за намаляване на болката и за спад на общото напрежение в организма.
Диагностиката в много случаи се припокрива с тази в хомеопатията или Аюрведа. Например, часът на започване на болката насочва диагностичната мисъл към определена причина за проявата. Особенностите в характера на човека или хранителните му навици помагат за определяне на конституционалния тип, а това според китайска медицина, определя подходящите за иглоубождане точки или дава други терапевтични насоки.
Как лекува иглотерапия?
Въздейства чрез игла или топлина върху биологично активни точки на тялото, като стимулира или успокоява функциите на орган или система свързани с дадена точка, възстановява баланса в организма
Какъв е принципът на въздействие?
Природата е създала човека като балансирана и саморегулираща се биосистема. Основен принцип е, че здравият организъм се справя сам с болестите. Благодарение на това свойство, зарастват драскотините и по-сериозните рани, оздравява тялото, възстановява се балансът след напрегнат труд и се връща пълноценният живот след тежки и изтощителни заболявания.
Човешкият организъм е единна система, която в определен момент има нужда да се подпомогне, за да се върне в добро състояние.
Как да се използват ресурсите на организма?
Ресурсите са свързани с начина на възприемане на околния свят, реакцията на нервната система при стрес, баланса в организма. Всички тези фактори определят биохимията в тялото, неговите защитни сили. Добрата новина е, че това ресурсно състояние може да се изработи.
Иглотерапията, заедно с други алтернативни методи, стимулират ресурсите, дават време и сили за по-бързо възстановяване, те са навременната и правилна инвестиция по пътя към здравето.
Как да се подпомогне процеса на самовъзстановяване?
Като внимателно се проследява храненето и се отбелязват реакциите, тъй като за всеки организъм те са строго индивидуални. Така се откриват подходящите храни – вид, начин на приготвяне, количество.
Като се обърне внимание на движението, както на всекидневните обичайни движения, така и на спорта – с какво и колко се натоварва тялото. Целта е умереност във всяко занимание. От особено значение е редуването на физическото натоварване с времето за възстановяване на организма.
Като не се пренебрегва влиянието на мислите, емоциите и мирогледа като цяло. В „тибетските правила на здраве“ те стоят на първо място.
Като се изследва средата. Живият организъм взаимодейства със заобикалящата среда и е принуден постоянно да се приспособява към условията й. Смята се, че акупунктурните точки имат значение в приспособителните и адаптивни процеси. Те са част от енергийната система на човека и за тяхното съществуване огромно значение имат електрическите и електромагнитните процеси, протичащи както в заобикалящия свят, така и във вътрешните органи. Информационно-енергийният обмен между макро и микрокосмоса се осъществява в система, способна адекватно да възприема и предава в мозъка сигнали от изменените електромагнитни полета на Земята и Космоса. Тази информация се съпоставя в мозъка с информацията, получена от вътрешните органи и се използва като пусков механизъм за процеса на адаптация.
От какво е обусловен резултата при акупунктура?
Психо-емоционалното състояние и поетата отговорност за спазване на препоръките и позиция партньор в решаване на здравословните задачи, а не пасивно наблюдаване на процеса.
От продължителността на заболяването.
Статията подготви за вас д-р Валерий Шакола https://www.shakola.com/